خطا
  • قالبی برای نمایش موجود نیست . لطفا با سرپرست سایت تماس بگیرید

با هدف ساماندهی و نظارت بر بازار کود مصرفی بخش کشاورزی، سامانه پیام کوتاه تعیین اصالت کود توسط موسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی راه اندازی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از موسسه تحقیقات خاک و آب، بر اساس تاکید وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم ثبت، کنترل کیفی و ساماندهی تولید، توزیع مواد کودی و ارتقا کیفیت آنها، با استفاده از ظرفیت های قانونی موجود «آیین نامه ثبت و کنترل کیفی انواع مواد کودی» در تاریخ 93/08/21 توسط وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ گردید.

این گزارش می افزاید: بر اساس این آیین نامه، موسسه تحقیقات خاک و آب مامور شد تا ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ آئین نامه مذکور «شیوه نامه اجرایی ثبت مواد کودی در کشور» را تدوین و ابلاغ نماید و متعاقب آن کلیه تولیدکنندگان و وارد کنندگان مواد کودی موظف به ثبت کلیه مواد کودی تولیدی و وارداتی خود در این موسسه شدند.

در ادامه این گزارش آمده است : همچنین بر اساس آیین نامه مذکور عرضه و فروش کلیه مواد کودی از تاریخ 94/08/21 بدون شماره ثبت موسسه تحقیقات خاک و آب ممنوع شد.

این گزارش ادامه می دهد : با راه اندازی سامانه پیام کوتاه ثبت کود توسط موسسه تحقیقات خاک و آب، خریداران انواع مواد کودی برای اطمینان از اصالت کودهای خریداری شده می توانند شماره ثبت برچسب روی بسته کود را به شماره 3000646424 پیامک نمایند. 

این گزارش می افزاید: این اقدام در بهبود وضعیت تولید، عرضه و مصرف مواد کودی موثر و از هزینه های اضافی کشاورزان در خرید و مصرف کودهای تقلبی و بی کیفیت و زیان رسان به محیط زیست جلوگیری می کند.