اخبار و اطلاعیه ها دوشنبه 13 خرداد 1398 ساعت 5:50

پیش بینی افزایش ۱.۲ میلیون تنی تولید گندم در سال ۹۸

پیش بینی افزایش ۱.۲ میلیون تنی تولید گندم در سال ۹۸

 
پیش بینی افزایش ۱.۲ میلیون تنی تولید گندم در سال ۹۸


 
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: سطح زیر کشت گندم، امسال به ۶ میلیون هکتار رسیده است و پیش بینی می‌شود چهارده و نیم میلیون تن برداشت محصول در این سطح صورت گیرد.
 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، اسماعیل اسفندیاری پور اظهار داشت: در سال جاری ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن خرید تضمینی گندم از کشاورزان ۱۸ استان که وارد گردونه برداشت گندم شده اند انجام و ۸۰ درصد از مطالبات کشاورزان استان‌ها نیز پرداخت شده و مابقی نیز به تدریج با ورود به سامانه پرداخت می‌شود.
 
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با مطلوب خواندن روند تولید و تحویل گندم افزود: با توجه به روند تولید، پیش بینی می‌شود امسال نیز همچون سه سال گذشته کل نیاز گندم کشور از محل تولید داخلی تأمین شود.
 
اسفندیاری پور تاکید کرد: تأمین همه نیاز گندم کشور از محل تولید داخلی، از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که در برخی مواقع مانند سال ۱۳۹۱، شش میلیون و هفتصد هزار تن گندم وارد و برای این میزان واردات، ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار هزینه شد و با خودکفایی در تولید گندم جلوی خروج میزان قابل توجهی ارز از کشور گرفته می‌شود.
 
وی ادامه داد: تولید سال گذشته گندم کشور ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن بوده است که برآوردهای امسال مبنی بر تولید ۱۴.۵ میلیون تن از این محصول است و این مهم بیانگر رشد ۱.۲ میلیون تن افزایش تولید گندم است.
 
اسفندیاری اضافه کرد: همچنین برآوردها نشان می‌دهد که امسال بیشترین میزان خرید تضمینی با خرید دوازده میلیون تن از این محصول محقق شود.
 
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به لزوم حمایت بیشتر از کشاورزان تولید کننده گندم اظهار داشت: در حال حاظر کشاورزان گندم را با سود حداقلی و ناچیزی به فروش می‌رسانند که باید در این خصوص اقداماتی برای افزایش سود کشاورزان و در نتیجه افزایش میزان تولیدشان صورت پذیرد.
 
مشاور وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: از دولت می‌خواهیم که در صورت فراهم شدن شرایط موضوع قیمت گندم را برای کشاورزان به گونه‌ای که صرفه اقتصادی این قشر افزایش یابد تنظیم کند.
 
وی تصریح کرد: البته حمایت‌هایی، چون تأمین ماشین آلات و بیمه نیز از کشاورزان انگیزه‌های تولید آن‌ها را افزایش می‌دهد.
 
اسفندیاری پور ادامه داد: انتظار می‌رود برای سال پیش رو هم پشتیبانی‌های مناسبی بویژه در حوزه تعیین قیمت در قالب بودجه از کشاورزان گندمکار گردد و دولت نیز موظف به انجام آن شود تا طرح دوازده ساله گندم به خوبی پیش برود و خیال کشور از بابت تولید گندم که در امنیت غذایی کشور تعیین کننده است راحت شود.
 


منبع: خبرگزاری مهر  تعداد بازدید : 721 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی:  sera شرکت سبزین اعتماد راه آینده


بازگشت

لینک های مفید خدمات الکترونیکی اطلاعات بازرگانی کشورها

تماس با ما

تهران - خیابان شیراز جنوبی - بلوار علیخانی - پلاک 43 - طبقه 8
تلفن تماس : 7-88211405 (021)
مشهد - بلوار وکیل آباد - خیابان صیاد شیرازی - نبش صیاد 4 - ساختمان آماتیس - طبقه اول - واحد 1
تلفن تماس : 38648688 (051)
فکس : 38910344 (051)
پست الکترونیک : Info@agrosera.com
X