اخبار و اطلاعیه ها پنجشنبه 7 شهریور 1398 ساعت 1:8

کشاورزی ایران در یک نگاه/ می‌توان با رونق کشاورزی اقتصاد ایران را نجات داد؟

نگاهی به دستاوردها و ظرفیت های بی شمار بخش کشاورزی ایران نشان می دهد، رونق این بخش به تنهایی می تواند عمده مشکلات اقتصادی کشور را حل کند، به شرطی که دولت مردان حساب ویژه ای روی توسعه این بخش باز کنند


کشاورزی ایران در یک نگاه/ می‌توان با رونق کشاورزی اقتصاد ایران را نجات داد؟ 


نگاهی به دستاوردها و ظرفیت های بی شمار بخش کشاورزی ایران نشان می دهد، رونق این بخش به تنهایی می تواند عمده مشکلات اقتصادی کشور را حل کند، به شرطی که دولت مردان حساب ویژه ای روی توسعه این بخش باز کنند

 

  
به گزارش خبرگزاری تسنیم ، وزارت جهاد کشاورزی دستاوردهای بخش کشاورزی را به‌ مناسبت هفته دولت منتشر کرد. این وزارتخانه در حول محور تولید ملی، حمایت از کالای ایرانی، تقویت اقتصاد ملی برنامه هایی را به مورد اجرا گذارده که تامین امنیت غذایی به منظور حفظ امنیت ملی ، استقلال و اقتدار کشور، توجه به توسعه زیرساخت ها و تامین نهاده های تولید؛ پایداری تولید، اشتغال و خودکفایی در محصولات اساسی را به دنبال داشته است.
 
 نتایج حاصل از اقدامات گسترده‌ ای که در سال 1397 به دست آمده، بیانگر ایجاد تحولات ساختاری در بسیاری از زمینه ‌های اساسی و زیربنایی بوده و ارتقاء ضریب خوداتکایی کشور در محصولات اساسی یکی از دستاوردهای مهم وزارت جهاد کشاورزی ناشی از اجرای پروژه های اولویت دار و برنامه های رونق تولید ملی و اشتغال است که نشان دهنده کاهش وابستگی‌ به واردات محصولات بوده، به طوری که ارزش مواد غذایی تولید داخلی، معادل 90 درصد ارزش مصرفی آن است.
 
افزایش ضریب خوداتکایی محصولات راهبردی اساسی در 5 محصول زراعی
 
براساس برنامه ریزی انجام شده به منظور قطع وابستگی به واردات محصولات اساسی زارعی با توجه به اهمیت و ارزش غذایی این محصولات و افزایش مصرف سرانه آن در سبد غذایی مردم و تامین امنیت غذایی کشور، 696 هزار تن حبوبات، چهار میلیون و 931 هزار تن سیب زمینی، سه میلیون تن شلتوک، سه میلیون تن جو و 915 هزار تن ذرت دانه ای در سال 97 تولید شد.
 
 سال 98 نیز تولید 711 هزار تن حبوبات، سه میلیون و 3 هزار تن شلتوک، سه میلیون و 588 هزار تن جو،   پنج میلیون و 295 هزار تن سیب زمینی و یک میلیون و 300 هزار تن ذرت دانه ای هدفگذاری شده است.
 
استمرار خودکفایی گندم
 
همچنین با هدف تامین امنیت غذایی کشور با اتکا به گندم تولید داخل، 13 میلیون و 300 هزار تن گندم در سال 97 تولید شد که  با کنترل مناسب آفت سن گندم، درصد سن زدگی به کمتر از 0.3 درصد رسید و درصد بهره مندی کشاورزان از بذور گواهی شده از متوسط 24 درصد سال 92 به 47 درصد در سال 97 افزایش یافت. امسال گندم تولیدی به رقم 14 میلیون تن خواهد رسید که این رقم هدف برنامه است.
 
افزایش تولید دانه های روغنی
 
دانه‌های روغنی بعد از غلات از مهمترین محصولات کشاورزی است که علاوه بر تأمین روغن نباتی مورد نیاز به عنوان منبع انرژی برای افراد جامعه و ماده اولیه صنایع فرآورده‌های غذایی، کنجاله آن به عنوان خوراک دام و طیور، نقش مهمی را ایفا می‌نماید.
 
همچنین به منظور کاهش وابستگی کشور به روغن و جلوگیری از خروج ارز، اجرای طرح افزایش خوداتکایی در دانه های روغنی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.
 
 سال 97 بالغ بر 490 هزار تن انواع دانه های روغنی شامل340 هزار تن دانه کلزا، 83 هزارتن سویا، 15 هزار تن گلرنگ، 40 هزار تن کنجد و 12 هزار تن آفتابگردان تولید شد و در سال 98 نیز برای تولید 800 هزار تن انواع دانه های روغنی هدفگذاری شده است.
 

 
 
 

 


منبع: خبرگذاری تسنیم شرکت سبزین اعتماد راه آینده   تعداد بازدید : 1405 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی:  کشاورزی اقتصاد اقتصاد کشاورزی اقتصاد ایران کود سم شرکت سرا سبزین اعتماد راه آینده افزایش تولید ekin tarim


بازگشت

لینک های مفید خدمات الکترونیکی اطلاعات بازرگانی کشورها

تماس با ما

تهران - خیابان شیراز جنوبی - بلوار علیخانی - پلاک 43 - طبقه 8
تلفن تماس : 7-88211405 (021)
مشهد - بلوار وکیل آباد - خیابان صیاد شیرازی - نبش صیاد 4 - ساختمان آماتیس - طبقه اول - واحد 1
تلفن تماس : 38648688 (051)
فکس : 38910344 (051)
پست الکترونیک : Info@agrosera.com
شروع گفتگو سلام برای شروع چت در واتس اپ بر روی یکی از کارشناسان زیر کلیک کنید
X