اخبار و اطلاعیه ها سه شنبه 11 مرداد 1401 ساعت 11:22

پاکسازی محصولات زراعی با سنگ گچ

فنلاندی‌ها در یک اقدامی سازگار با محیط زیست قصد دارند از گچ مازادی که از فرایندهای شیمیایی ایجاد می‌شود، برای تصفیه محصولات کشاورزی و جلوگیری از نشت مواد شیمیایی از مزارع کشاورزی به آبراه‌ها و کاهش انتشار کربن دی اکسید استفاده کنند.


 

 
به گزارش ایسنا و به نقل از آی او، با گچ مازادی که به عنوان محصول فرعی فرآیندهای صنایع شیمیایی تولید می‌شود چه باید کرد؟ افراد برای مدت طولانی نمی‌دانستند با آن چه کنند، اما فنلاند راه حلی اندیشیده است و در نظر دارد طی چند سال آینده صدها هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی این کشور را با سنگ گچ تصفیه/پاکسازی(treat) کند.
"پتری اکهولم"(Petri Ekholm) دانشمندی که در موسسه محیط زیست فنلاند(SYKE) کار می‌کند، در این باره گفت: با انجام این کار از نشت مواد شیمیایی مغذی همچون فسفات به آبراه‌ها جلوگیری می‌کنیم و در عین حال با انتشار گازهای گلخانه‌ای مقابله می‌کنیم. طرح بازیابی و تاب آوری فنلاند(RRP) اکنون بیست میلیون یورو برای نوآوری در کشاورزی اختصاص داده است.

آلودگی عظیم
 
برای تولید مواد غذایی ما، فسفات(phosphate) ماده معدنی مورد استفاده برای بارور کردن خاک، ضروری است. اما توزیع آن در سراسر کشور با یک اشکال بزرگ همراه است. نشت فسفات به آبراه‌های واقع در نزدیکی زمین‌های کشاورزی مسئول میزان عظیمی از آلودگی است و موجب مرگ و میر ماهی‌ها و شکوفایی جلبک‌های سمی می‌شود.
فنلاند با روش تصفیه گچ خود می‌خواهد از نشت فسفات به دریای بالتیک جلوگیری کند. برنامه‌های کشاورزی فنلاند نیز همچنین باید در دستیابی به هدف جاه طلبانه اقلیمی فنلاند برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۳۰، در این کار کمک کند.
اکهولم مدتهاست در مورد اثرات گچ بر روی خاک‌های کشاورزی تحقیق کرده است. به گفته وی، این نوآوری تا حد زیادی قابل استقبال است. وی در ادامه افزود: تصفیه با گچ باعث تقویت ساختار خاک می‌شود. در میان چیزهای دیگر، فسفات و کربن آلی کمتر احتمال دارد به آبراه‌ها و دریاها ریخته شوند. همچنین به حفظ مواد مغذی و مواد آلی کمک می‌کند که پایداری بخش کشاورزی را بهبود می‌بخشد. این واقعیت که گچ در واقع یک محصول ضایعاتی است که اکنون استفاده‌ای برای آن پیدا شده است نیز آن را به یک راه حل پایدار تبدیل می‌کند.
اولین مزارع کشاورزی امسال پاکسازی خواهند شد. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۲-۲۰۲۳، تقریبا ۸۰ درصد از مقادیر گچ در مزارع ته‌نشین شده باشد. بر اساس سخت‌ترین معیارها، حدود ۵۴۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در فنلاند برای تصفیه مناسب است. این گچ به صورت رایگان از طرف دولت فنلاند در اختیار کشاورزان فنلاندی قرار می‌گیرد تا روشی برای تشویق استفاده از آن باشد.

منبع: https://www.isna.ir/news/1401051008078  تعداد بازدید : 173 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی:  فنلاند-سنگ گچ-فسفات


بازگشت

لینک های مفید خدمات الکترونیکی اطلاعات بازرگانی کشورها

تماس با ما

تهران - خیابان شیراز جنوبی - بلوار علیخانی - پلاک 43 - طبقه 8
تلفن تماس : 7-88211405 (021)
مشهد، بلوار وکیل آباد، بلوار دانش آموز، نبش دانش آموز 15، ساختمان آیین، پلاک 360، طبقه 5، واحد 503
051-38648688 051-36036627
051-36035344 051-36032890
پست الکترونیک : Info@agrosera.com
شروع گفتگو سلام برای شروع چت در واتس اپ بر روی یکی از کارشناسان زیر کلیک کنید
X
agro