اخبار و اطلاعیه ها یکشنبه 15 آبان 1401 ساعت 23:29

جشنواره سیب مراغه

جشنواره سیب مراغه در شهرستان مراغه برگزار شد.


"داود اسدیان" روز چهارشنبه در جشنواره سیب مراغه و آیین افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های روستایی این شهرستان به ضرورت افزایش بهره‌وری سیب این شهرستان نیز تاکید کرد و افزود: فاصله گرفتن از کاشت، داشت و برداشت سنتی و بهره‌گیری از دانش روز برای افزایش بهره‌وری مورد تاکید قرار دارد تا به صورت بهینه از منابع موجود شهرستان استفاده شود. وی ادامه داد: منابع آبی در حال کاهش است و کشاورزان باید بتوانند با مقدار آب مشخص به بیشترین حجم تولید برسند و بر همین اساس نیز چشنواره های سیب باید مساله‌محور باشد و به دغدغه‌های این بخش پاسخ علمی داده شود. وی بیان کرد: اگر سالانه بخشی از مشکلات سیب در همین جشنواره‌ها حل شود، به تدریج می‌توان با تکیه بر دانش به تولید ثروت و افزایش بهره‌وری رسید.

حدود ۶۶ درصد باغات مراغه به درختان سیب اختصاص دارد

مدیر جهاد کشاورزی مراغه نیز در این آیین گفت: سیب کشت غالب باغی در مراغه به شمار می‌رود و حدود ۶۶ درصد از باغ‌های این شهرستان به این محصول اختصاص دارد. "سعید خیراندیش" متوسط تولید سیب در هر هکتار را ۲۲ تن اعلام کرد و اظهار داشت: سال گذشته ۳۳۰ هزار تن سیب در این شهرستان تولید شده بود اما امسال متوسط تولید در هر هکتار به دلیل بارندگی بی‌موقع و سرمای زودرس بهاره به ۱۹ تن در هر هکتار و حجم تولید به ۲۷۰ هزار تن کاهش یافت. به گفته وی ۱۲۰ هزار تن از سیب درجه یک و لوکس این شهرستان طی سال جاری در سردخانه‌ها ذخیره می‌شود و ۸۰ هزار تن هم به صورت تازه‌خوری مصرف یا در مناطق روستایی انبار می‌شود اما ۷۰ هزار تن سیب درجه سه در کنار جاده‌ها دپو شده است.

۷۰ هزار تن سیب زیردرختی در مراغه تولید می شود

"خیراندیش" گفت: هدف از برگزاری این جشنواره نیز بازاریابی و جذب سرمایه برای افزایش بهره‌وری محصول سیب مراغه و برندینگ این محصول است و در حاشیه آن از ۱۴ فعال برتر حوزه کشاورزی شهرستان نیز تجلیل می‌شود. به گزارش ایرنا این جشنواره یک روزه در محل مدیریت جهاد کشاورزی مراغه برگزار و در حاشیه آن نیز نمایشگاه توانمندی‌های روستایی برپا شد؛ نمایشگاهی که  ۵۰ تولیدکننده، کیفیت سیب خود را به رقابت گذاشته‌اند تا تولیدکنندگان برتر شهرستان معرفی شوند.
در کنار تجلیل از باغداران و تولیدکنندگان نمونه سیب و سایر بخش‌های کشاورزی شهرستان، مسایل مختلف مربوط به سیب مراغه از جمله نبود صنایع تبدیلی، برداشت دستی توسط کارگران غیربومی، بالا بودن حجم سیب بادریز و غیره نیز در این جشنواره مورد بررسی قرار می‌گیرد."داود اسدیان" روز چهارشنبه در جشنواره سیب مراغه و آیین افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های روستایی این شهرستان به ضرورت افزایش بهره‌وری سیب این شهرستان نیز تاکید کرد و افزود: فاصله گرفتن از کاشت، داشت و برداشت سنتی و بهره‌گیری از دانش روز برای افزایش بهره‌وری مورد تاکید قرار دارد تا به صورت بهینه از منابع موجود شهرستان استفاده شود.
وی ادامه داد: منابع آبی در حال کاهش است و کشاورزان باید بتوانند با مقدار آب مشخص به بیشترین حجم تولید برسند و بر همین اساس نیز چشنواره های سیب باید مساله‌محور باشد و به دغدغه‌های این بخش پاسخ علمی داده شود.

حدود ۶۶ درصد باغات مراغه به درختان سیب اختصاص دارد

مدیر جهاد کشاورزی مراغه نیز در این آیین گفت: سیب کشت غالب باغی در مراغه به شمار می‌رود و حدود ۶۶ درصد از باغ‌های این شهرستان به این محصول اختصاص دارد.
"سعید خیراندیش" متوسط تولید سیب در هر هکتار را ۲۲ تن اعلام کرد و اظهار داشت: سال گذشته ۳۳۰ هزار تن سیب در این شهرستان تولید شده بود اما امسال متوسط تولید در هر هکتار به دلیل بارندگی بی‌موقع و سرمای زودرس بهاره به ۱۹ تن در هر هکتار و حجم تولید به ۲۷۰ هزار تن کاهش یافت.
به گفته وی ۱۲۰ هزار تن از سیب درجه یک و لوکس این شهرستان طی سال جاری در سردخانه‌ها ذخیره می‌شود و ۸۰ هزار تن هم به صورت تازه‌خوری مصرف یا در مناطق ر