اخبار و اطلاعیه ها چهار شنبه 26 مرداد 1401 ساعت 9:19

داده های ماهواره ای در حوزه کشاورزی چه کاربردی دارد؟

داده‌های ماهواره‌ای کاربردهای فراوانی در حوزه کشاورزی دارد که مدیریت مصرف بهینه آب در مزارع، مطالعه رطوبت خاک، پایش تغییرات کاربردی و تهیه نقشه پوشش اراضی از جمله این کاربردها است.


به گزارش ایرنا، «سنجش از دور» علم جمع‌آوری اطلاعات در مورد اشیاء و زمین از راه دور است که توسط ماهواره‌ها انجام می‌شود. این مشاهده از راه دور می‌تواند برای تعداد زیادی کاربر مختلف، مفید باشد. کشاورزان از جمله کاربرانی هستند که می‌توانند از این داده‌های ماهواره‌ای بیشترین بهره را ببرند.

ماهواره‌ها در حوزه کشاورزی کاربردهای فراوانی دارند که چند سالی است در کشور نیز به شکل جدی مورد استفاده قرار گرفته است. این کاربردها در حوزه منابع آبی به مدیریت مصرف بهینه آب در مزارع کشاورزی، کمک به تعیین حقآبه و تخصیص منابع آبی به مزارع، محاسبه تبخیر و تعرق و مطالعه رطوبت خاک و گیاه مربوط می‌شود.

تصاویر ماهواره‌ها همچنین در مورد «اراضی» نیز کاربردهای خاص خود را دارند. پایش تغییرات کاربردی، پایش تغییرات مساحت و نوع محصولات زیر کشت، تهیه نقشه پوشش اراضی زراعی، پایش محدوده و سطح زیر کشت در مناطق مختلف از جمله این کاربردها است.

کشاورزی دقیق، ثمره بعدی تصاویری است که ماهواره‌ها پس از قرار گرفتن در مدارات مختلف به زمین ارسال می‌کنند. مدیریت مصرف بهینه آب در مزارع، کمک به بهینه سازی مراحل برداشت محصول و کمک به کاهش ضایعات در فرآیند تولید محصول از مواردی است که کشاورزی دقیق منجر می‌شود.

«کشت» حوزه دیگری در کشاورزی است که تحت تاثیر تصاویر ماهواره‌ها قرار دارد. پایش دوره‌های زمانی کشت محصولات مختلف، شناسایی و بررسی بیماری گیاهان، تخمین میزان محصولات پیش از برداشت، تشخیص و تعیین گونه‌های مورد کشت، تعیین نوع خاک در نواحی مختلف، بررسی سلامت محصولات کشاورزی، کمک به مدیریت بهینه مزارع، تشخیص آفات و پایش تغییرات دوره‌ای رشد گیاه می‌توان در مرحله «کشت» در کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرد.

ارائه اطلاعات هواشناسی به کاربران، بررسی اثرات تغییرات اقلیمی بر بخش کشاورزی، ارائه اطلاعات بازار محصولات کشاورزی به کشاورزان، ارائه اطلاعات صحیح به بیمه کشاورزی و تعیین خسارات اراضی کشاورزی در پی وقوع بلایای طبیعی و آفات از دیگر کاربردهای داده‌های ماهواره‌ای در حوزه کشاورزی هستند.


منبع: https://irna.ir/xjKh7L  تعداد بازدید : 163 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی:  ماهواره- کشاورزی- سنجش از دور


بازگشت

لینک های مفید خدمات الکترونیکی اطلاعات بازرگانی کشورها

تماس با ما

تهران - خیابان شیراز جنوبی - بلوار علیخانی - پلاک 43 - طبقه 8
تلفن تماس : 7-88211405 (021)
مشهد، بلوار وکیل آباد، بلوار دانش آموز، نبش دانش آموز 15، ساختمان آیین، پلاک 360، طبقه 5، واحد 503
051-38648688 051-36036627
051-36035344 051-36032890
پست الکترونیک : Info@agrosera.com
شروع گفتگو سلام برای شروع چت در واتس اپ بر روی یکی از کارشناسان زیر کلیک کنید
X
agro