اخبار و اطلاعیه ها دوشنبه 31 شهریور 1399 ساعت 10:54

برداشت پسته در مه‌ولات خراسان رضوی آغاز شد

تربت‌حیدریه- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی مه‌ولات از آغاز کار برداشت پسته از ۱۹ هزار و ۳۰۰ هکتار زیر کشت این محصول در این شهرستان باغی خراسان رضوی خبر داد.

رمضانعلی قاسمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پیش‌بینی می شود امسال برداشت پسته از باغ‌های کشاورزی مه‌ولات در مقایسه با سال گذشته کاهش هفت درصدی داشته باشد.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود امسال در مجموع ۱۰۰ هزار تُن پسته تَر و ۲۵ هزار تُن پسته خشک در این شهرستان برداشت و روانه بازارهای مصرف شود.

مدیر جهاد کشاورزی مه‌ولات گفت: از مجموع پسته‌های برداشت شده، حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد آن برای مصارف تازه خوری به سایر استان‌های کشور صادر می‌شود و بقیه محصول پس از فرآوری توسط ۶۰ واحد ترمینال ضبط پسته با ۸۳ خط تولید به صورت بهداشتی و خشک در چرخه صادرات داخلی و خارجی قرار می‌گیرد.

قاسمی افزود: مه‌ولات حدود ۳۰ درصد سطح زیر کشت پسته در خراسان رضوی و ۶ درصد از سطح زیر کشت این محصول در کشور را در اختیار دارد و عمده ارقام تولید پسته در مه‌ولات شامل بادامی سفید، اکبری، کله قوچی، فندقی، احمدآقایی، گرمه و قرمز می شود.

وی ادامه داد: پسته گرمه و قرمز به عنوان زودرس ترین ارقام پسته برداشت و روانه بازار مصرف تازه خوری می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی مه‌ولات گفت: پارسال بیش ‌از ۱۰۷ هزار تن پسته تَر از باغ‌های این شهرستان برداشت و روانه بازارهای مصرف شد.

قاسمی افزود: ابتدای امسال بارش شدید تگرگ و وقوع باد و توفان باعث وارد آمدن خسارت ۲۰ تا ۱۰۰ درصدی به دو هزار هکتار از باغ‌های پسته مه‌ولات شد.

مه‌ولات عنوان بزرگترین شهرستان باغی در خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است و مقام نخست سطح زیرکشت و تولید دو محصول پسته و انار و عنوان پنجم سطح زیر کشت و تولید زعفران را در این استان در اختیار دارد و حدود ۹۷ درصد اشتغال مردم این منطقه وابسته به بخش کشاورزی است.

فیض‌آباد مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری مه‌ولات در ۲۰۷ کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد. 

 منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران "ایرنا" - سبزین اعتماد راه آینده  تعداد بازدید : 2008 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی:  وزارت جهاد کشاورزی، برداشت محصول، تربت حیدریه، مه ولات


بازگشت

لینک های مفید خدمات الکترونیکی اطلاعات بازرگانی کشورها

تماس با ما

تهران - خیابان شیراز جنوبی - بلوار علیخانی - پلاک 43 - طبقه 8
تلفن تماس : 7-88211405 (021)
مشهد، بلوار وکیل آباد، بلوار دانش آموز، نبش دانش آموز 15، ساختمان آیین، پلاک 360، طبقه 5، واحد 503
051-38648688 051-36036627
051-36035344 051-36032890
پست الکترونیک : Info@agrosera.com
شروع گفتگو سلام برای شروع چت در واتس اپ بر روی یکی از کارشناسان زیر کلیک کنید
X
agro