اخبار و اطلاعیه ها شنبه 3 آبان 1399 ساعت 10:27

کلاف سردرگم این روزهای ‌کشاورزان زعفران‌کار /‌ کارگر برای برداشت محصول نیست

گروه استان‌ها- شاید کمتر کسی فکر می‌کرد در فصل برداشت زعفران کرونا تا این میزان کشاورزان را اذیت کند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از گناباد، این روزها وارد شهرستان گناباد شوید بوی زعفران کمی به مشام می‌رسد و مردم این شهرستان در حال برداشت زعفران در مناطق سردسیر هستند، ولی امسال جدای از مشکلات همیشگی بازار زعفران کشاورزان با مشکلات کرونا هم نیز روبه‌رو هستند و باید مراقب این بیماری باشند تا آن را توسط زعفران‌ها گسترش ندهند.

احمدی یکی از کشاورزان گنابادی که در انتهای خیابان سعدی بر روی زمین زعفران خود کار می‌کرد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بیشتر مراحل داشت و برداشت زعفران در گناباد به صورت سنتی و دستی انجام می‌شود که با وضعیت امسال کلاف سردرگمی برای کشاورزان شده است.
 

وی ادامه داد: به دلیل کرونا کارگر برای برداشت نیست و از سویی برای تمیز کردن آن هم مانند سال‌های قبل مردم استقبالی نمی‌کنند و گل‌ها روی دست کشاورز باقی خواهد ماند.

رضایی یکی دیگر از کشاورزان گنابادی نیز در همین خصوص به خبرنگار تسنیم می‌گوید: زعفران گیاهی است که دوره برداشت آن کوتاه است و اگر طی دو روز نیز تمیز نشود سبب خراب شدن و کاهش اسانس می‌گردد از همین رو باید نیروی کافی برای مراحل آن وجود داشته باشد.

وی ادامه می دهد: با شرایط موجود که مردم ترس از کرونا دارند برای مراحل برداشت و تمیز کردن گل زعفران مشکل خواهیم داشت و مطمئنا خسارت زیادی به کشاورزان وارد و از هم اکنون باید مسئولان فکری برای این مشکل بردارند.
 

علیرضا حسین‌زاده مدیر جهاد کشاورزی گناباد نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: در حال حاضر در گناباد 3500 هکتار زمین زعفران داریم که از این هفته برداشت آن آغاز می‌شود و پیش‌بینی ما این است که 12 تن برداشت محصول داشته باشیم.

وی افزود: برداشت زعفران در این شهرستان با سیستم سنتی انجام و آماده‌سازی، خشک کردن و بسته‌بندی زعفران به واسطه نوع کار، نیازمند نیروی کار انسانی فراوان است و با عنایت به محدوده زمانی کوتاه و فشار کاری زیاد بخشی از این اقدامات در محیط‌های بسته انجام می‌شود که رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای پیشگیری از شیوع ویروس همه‌گیر کرونا باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیرجهاد کشاورزی گناباد عنوان کرد: با توجه به اهمیت رعایت مسائل بهداشت فردی و پیشگیرانه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید 19 در زمان برداشت گل زعفران و لزوم اطلاع رسانی به کشاورزان، شیوه‌نامه بهداشتی توسط جهاد کشاورزی جهت ارائه به بهره‌برداران تنظیم شده است.

حسین زاده تصریح کرد: کارگران برداشت گل زعفران باید قبل از ورود به مزرعه توسط مالکین نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی توجیه شوند و بعد از شروع مجدد برداشت، دست‌ها را به صورت کامل ضد عفونی و در زمان برداشت رعایت فاصله اجتماعی حداقل یک و نیم متری با کارگر مجاور را رعایت و افراد خانواده و سایر کارگران بعد از برداشت و قبل از ضد عفونی کردن دست‌ها از لمس ظروف جمع آوری گل زعفران خودداری کنند.

وی افزود: استفاده از ماسک و محلول ضد علونی کننده در محیط‌های کار جمعی برداشت زعفران الزامی است و باید در دسترس کارگران قرار گیرد و هرگونه مبادلات مالی برای خرید و فروش محصولات تنها باید با استفاده از کارت الکترونیکی انجام شود و از هرگونه استفاده اسکناس در این زمینه خودداری شود.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد ادامه داد: هنگام جداسازی کلاله یا پرکردن گل زعفران در خانه باید بخشی از پنجره‌های اتاقها یا سالن محل فعالیت باز نگه داشته شود و از تماس گل زعفران با فرش‌ها، پوشاک، پتو و امثال آن جلوگیری شود و ظروف مورد استفاده برای جداسای کلاله بعد از اتمام کار با مایع ظرفشویی و آب تمیز کامل شستشو شود و از تماس کودکان با گل‌های زعفران جلوگیری گردد.

وی همچنین از فعالان برداشت زعفران خواست برای جلوگیری از شیوع احتمالی ویروس همه گیر کرونا از رهاسازی گلبرگ‌ها و ضایعات این محصول در محیط زندگی خودداری و آنها را در حاشیه روستاها و خیابان‌ها رها نکنند و در روستا نسبت به دفن بهداشتی اقدام و در شهرها در داخل کیسه زباله و به صورت بهداشتی جمع آوری و از محیط زندگی خارج کنند.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت:  با رعایت نکات بهداشتی در مرحله برداشت گل از آلودگی احتمالی آن به ویروس همه گیر کرونا یا انواع ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوآنزای فصلی جلوگیری و کشاورزان و کارگران مرتبط با اطمینان می‌توانند فعالیتهای اقتصادی و برداشت و فرآوری زعفران را انجام دهند.

وی افزود: با این موارد از انتقال آلودگی از طریق گل‌های زعفران به افراد خانواده یا کارگرانی که در زمینه برداشت کلاله گل یا پرکردن زعفران فعالیت دارند، جلوگیری می‌شود.

 


 

 


منبع: خبرگزاری تسنیم؛ سبزین اعتماد راه آینده  تعداد بازدید : 1917 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی:  زعفران؛ برداشت زعفران؛ کرونا؛ بوی زعفران؛ طلای سرخ


بازگشت

لینک های مفید خدمات الکترونیکی اطلاعات بازرگانی کشورها

تماس با ما

تهران - خیابان شیراز جنوبی - بلوار علیخانی - پلاک 43 - طبقه 8
تلفن تماس : 7-88211405 (021)
مشهد، بلوار وکیل آباد، بلوار دانش آموز، نبش دانش آموز 15، ساختمان آیین، پلاک 360، طبقه 5، واحد 503
051-38648688 051-36036627
051-36035344 051-36032890
پست الکترونیک : Info@agrosera.com
شروع گفتگو سلام برای شروع چت در واتس اپ بر روی یکی از کارشناسان زیر کلیک کنید
X
agro